PIATOK – 19.6.2015, kino Hviezda, vstup BEZPLATNÝ
Premietanie dokumentárnych filmov
1. pásmo (9:30 – 10:41 h.)
Výhody prirodzeného nedotknutého lesa, Kanada, 3 min.
Krátky film natočený hlavne v lesoch Wilson Creek na Slnečnom pobreží Kanady. Zámerom filmu je poukázať na skutočnú hodnotu nedotknutého lesa a prečo je dôležitá jeho ochrana.
Garantovaná výživa, Kanada, 4 min.
Skutočný, udržateľný potravinový systém nie je krokom späť do čias dávno minulých alebo návratom do zaostalej histórie ľudstva. Využíva naše tisíce rokov staré kolektívne vedomosti a dejiny, technológie a skúsenosti, aby sme ich mohli znovu objaviť v kontexte našej úžasnej doby, ktorú zažívame. Pridajte sa k nám a my vám obrazom a hovoreným slovom priblížime inšpiratívne organické farmy na severozápadnom pobreží Tichého oceánu.
Divoký ako korytnačka zelenkastá, Francúzsko, 26 min.
Starý otec zaloví v pamäti, aby svojej vnučke vysvetlil prečo sa o niekom hovorí, že je „divoký ako korytnačka zelenkastá”. Príbeh nám ilustruje v akom ohrození žije juhoeurópsky druh suchozemskej korytnačky. Naučíme sa ako ju chrániť a prečo je jej prirodzené prostredie tak dôležité.
Kde slony tancujú, tráva nerastie, Holandsko, 25 min.
Takmer tri štvrtiny kambodžskej dostupnej ornej pôdy sa predalo do rúk spoločnostiam, ktoré vyrábajú len pre export. Miestna výroba potravín tým utrpela ničivú ranu. Svetový potravinový program preto podporuje zraniteľné vrstvy obyvateľstva dodávkami potravín. Vyhnanstvo farmárov pokračuje ďalej. Kvôli nútenému zaberaniu pôdy muselo od roku 2003 svoje polia opustiť 400 000 Kambodžanov.
Život je láska – prales deťom, Slovensko, 13 min.
Spolok Prales deťom pracuje na projekte Green Life, v rámci ktorého vykupuje od roku 2009 pozemky na hraniciach s národným parkom Gunung Leuser medzi riekou Berkail a Sembelang na Sumatre v Indonézii, za účelom ich zachovania a obnovy v prospech zvierat, budúcich generácií a planéty Zem. Z tohto dôvodu tu vznikla česko-indonézska súkromná rezervácia Green Life.
2. pásmo (10:45 – 12:32 h.)
Kronika z terénu: Surinam, USA, 10 min.
Surinam je súčasťou Guyanského štítu, tropickej divočiny, ktorá sa rozprestiera naprieč šiestimi krajinami Južnej Ameriky. Oblasť pokrývajú nedotknuté lesy, ktoré tvoria 25% všetkých panenských lesov sveta a produkujú 10 až 15% svetovej sladkej vody. Viac ako 90% územia Surinamu pokrývajú pôvodné lesy. Surinam ponúka zaujímavé príležitosti pre zelený rozvoj krajiny.
Zaostrené na terén: Monique Poolová, USA, 6 min.
Monique Poolová, partnerka CI a zakladateľka Fondu zeleného dedičstva Surinamu je celkom počarovaná leňochodmi potom čo zachránila takmer 200 zvierat, hlavne leňochodov z lesa v Paramaribo, ktorý sa mal vyrúbať. Priviezla ich do záchranného centra, ktorý funguje u nej doma. Pozrite sa na to ako sa jej darí zvieratá kŕmiť, poskytovať im prechodný domov, predtým ako ich vypustí späť do prírody.
Učiteľ, Rusko, 11 min.
Veľa ľudí sa snaží, aby bol svet lepší, ale nikomu sa zatiaľ nepodarilo nájsť ľahkú cestu. Mladý idealista, ktorý zbiera odpadky v mestskom parku, dostane nápad ako svet zlepšiť. Vyzýva ľudí, aby konali dobro a nie zlé veci. Avšak bez úspechu. Podarí sa mu zachrániť pred vandalmi kvetináč alebo utrpí porážku? Alebo má ešte inú možnosť?
Toxické včely, Taiwan, 51 min.
Až jedna tretina nášho poľnohospodárstva je závislá na opeľovaní včelami. Fenomén známy ako Syndróm kolapsu včelstiev sa šíri Európou a Južnou a Severnou Amerikou od roku 2006. Nemá to len dopad na naše poľnohospodárstvo, ale aj na samotné ľudstvo. Jedným z najväčších zabijakov je nadmerné používanie pesticídov. Filmový štáb berie diváka na včelie farmy, renomované univerzity a do laboratórií v Taiwane a USA kde robí rozhovory s top vedcami a včelármi v snahe odhaliť holú pravdu o tom, ako pesticídy vnikajú do našich súčasných životov.
Medvede na vzostupe, Nemecko, 29 min.
Medvede boli v mnohých častiach Európy vyhubené. Dnes sa pomaly vracajú späť. Ľudia ich vnímajú rôzne od plyšových hračiek po monštrá a nie všetci sú z ich návratu nadšení. Sme svedkami premiestňovacej akcie rumunských medveďov smetiarov späť do lesa. Pozrieme sa aj do Álp, kde sa ľudia na medvede pripravujú a svoje odpadkové koše zabezpečujú. Ale dokážeme s nimi opäť žiť bok po boku?
3. pásmo (15:30 – 18:30 h.)
Iná pomoc, Slovensko, 8 min.
Film dokumentuje život opustených a týraných žien v Kenskom meste Eldoret, ktoré sa rozhodli zmeniť svoj život prostredníctvom vzdelania a podnikania. Začali chodiť do školy, ktorú postavila slovenská organizácia Dvojfarebný svet prostredníctvom zdrojov z Oficiálnej rozvojovej pomoci. Vyučia sa tam za krajčírky, kaderníčky, alebo sa zdokonalia v počítačových zručnostiach. Po skončení vzdelania začínajú podnikať. Ako sa im darí? Ako sa zmenil ich život, keď sa postavili na vlastné nohy? Film dokumentuje projekt od začiatku až po prvé podnikateľské aktivity žien.
Americká samota, Francúzsko, 52 min.
Príbeh filmára Mathieu Le Laya je osamoteným kontemplatívnym putovaním jednou z najpríťažlivejších oblastí našej planéty – amerického Západu. Jeho šesťtýždňové dobrodružné putovanie s batohom na pleciach vedie cez štáty Colorado, Wyoming, Montana a Washington. Je to príbeh hľadania slobody a voľnej nespútanej prírody v snežných fujaviciach Yellowstonu až po divoké pobrežie Tichého oceánu.
Krasňanský zelovoc, Slovensko, 64 min.
V sídliskovom vnútrobloku priamo pod oknami panelákov si dvadsaťpäť mladých rodín vybudovalo záhradku a začali si na malých políčkach pestovať zeleninu a ovocie. Iniciatíva zakladateľa tohto projektu bola celkom prvá v Bratislave a preto sa stala istým vzorom pre ostatných. Sledujme nápad od ťažkých začiatkov, až po súčasný úspech. Prežijeme tu jeden celý záhradkársky rok a dozvieme sa ako to pri komunitnom pestovaní chodí. Zároveň všetci zistia, že to nie je len o vzťahu k pôde, ale aj o aktívnejšom, ohľaduplnejšom a kvalitnejšom živote.
Tigria pomsta, India, 44 min.
Dojímavý príbeh dvoch tigrích sestier. Ich životné cesty sú prepojené a v úchvatnej scenérii prastarej pevnosti Národného parku Ranthambore na seba narážajú. Napriek prirodzenému inštinktu bojovať o svoje teritórium víťazí materinský inštinkt. Ten je pri ich osude rozhodujúci. Film odhaľuje ich podmanivý príbeh materinskej lásky, rivality, žiarlivosti a lásky.
Monta, Slovensko, 12 min.
Dokumentárny film o človeku, ktorý nežije vo veľkom pohodlí, aj keď by mohol. Radšej robí všetko pre záchranu životného prostredia a tak aj našej planéty. Aj keď je to len minimum s porovnaním veľkosti Zeme, či dokonca vesmíru.
4. pásmo (18:45 – 21:28 h.)
Žiť pre vášeň, Pavol Barabáš, Slovesko, 57 min.
Ak majú hory dušu, potom je obrovská… Pred 90-timi rokmi dokázal mladý študent dovtedy nepredstaviteľné. Wieslaw Stanislawski vyliezol v najväčších stenách slovenských Tatier nové, náročné cesty. Len s konopným lanom okolo pása, ale s nesmiernou vášňou a túžbou. Dvaja priatelia sa vybrali po jeho stopách do tatranských stien v zimných podmienkach. Spájajú jeho cesty a hory spájajú ich myšlienky. V padajúcich lavínach i slnečných lúčoch nachádzajú Stanislawského odkaz: Ak robí človek niečo z hĺbky svojho srdca, robí to najlepšie.
Biele Karpaty – kráľovstvo strážené Vršatcom, Slovensko, 46 min.
Dokument je zameraný predovšetkým na fenomén kultúrno-prírodnej krajiny, ktorej súčasťou je oddávna človek. Ten ju postupne pretváral k svojmu obrazu až do dnešnej podoby. Vďaka prístupu našich predkov vznikli v tomto pohorí druhovo veľmi pestré spoločenstvá kvetnatých lúk a pasienkov, políčok a pastevných lesov. V posledných storočiach však naša spoločnosť, a s ňou aj krajina, prechádza mnohými zmenami. S absenciou tradičného hospodárenia sa vytráca pestrá krajinná mozaika a množstvo vzácnych organizmov. Preto je hlavným posolstvom tohto dokumentu poukázať na nevyhnutnosť obnovy foriem hospodárenia, ktoré sú blízke prírode, hovoriac o mozaikovitom kosení, extenzívnej pastve a iných.
Telo plné šťastia, CZ, 60 min.
Prečo sa často cítime tuční a škaredí, aj keď nie sme? Môže za to súčasná mediálna realita, ktorá nám neustále servíruje človeka ako nesmierne krásnu a po všetkých stránkach dokonalú bytosť. Autor filmu sa preto rozhodol, že sa na 6 mesiacov vloží do rúk odborníkov v starostlivosti o vzhľad, aby zistil, či je človek z mäsa a kostí vôbec schopný vyrovnať sa svojím vyretušovaným vzorom. Podarí sa mu stať sa ,,chlapcom z plagátu“? S akými následkami? A je vôbec dokonalá krása skutočnou cestou ku šťastiu?
Výstava v kine
Gabika Hercegová: Spolu
SOBOTA – 20.6.2015, amfiteáter Kamenný mlyn, 7 €/ 9 €
Koncerty hudobných kapiel
14:00 – 14:30 Landfil
14:45 – 15:15 Golden Vein & Robo Mikla
15:30 – 16:00 Kýbel Mačiek
16:15 – 16:45 Neverback
17:00 – 18:00 Zoči Voči
18:15 – 19:15 Gladiator
19:30 – 20:30 Horkýže Slíže
20:45 – 21:45 Majk Spirit
22:00 – 23:00 Smola a hrušky
Sprievodný program v hoteli Koliba – Salónik, vstup BEZPLATNÝ:
Premietanie filmov / Prednášky a diskusie
14:00 – 14:33 Odvodňovanie pevnín = klimatická zmena, Slovensko, 33 min.
Som presvedčený, že tak ako dokážeme devastovať krajinu okolo seba jej dokážeme aj pomôcť. „Upratovať” by sme mali v hospodárskych lesoch, aj na poľnohospodárskej pôde, pretože aj tu na úrok minimalizácie nákladov hutníme pôdu. Zhutnená zem nevpustí dažďovú vodu do pôdy. Voda takúto zem eroduje a úrodná pôda je vyplavovaná už desiatky rokov do oceánov. Polia sa stávajú neúrodné a žiadne hnojenenie nám pôdu nenahradí…
14:35 – 15:04 Blackout, Slovensko, 29 min.
Tragédia vo Fukušime v roku 2011 spôsobila ekologickú katastrofu, ktorej následkom bolo nielen znečistenie životného prostredia, ale po zatvorení jadrových elektrární v krajine aj energetické výpadky na každodennej báze. Jedným z riešení je projekt podpory výstavby malých solárnych elektrární. Pretože Japonsko nie je potravinovo sebestačné, vznikol nápad stavať malé elektrárne 3 metre nad zemou a zároveň využívať pôdu na pestovanie ovocia, zeleniny a iných produktov. Cieľom filmu je ukázať verejnosti spôsob, ako sa vyspelé krajiny dokážu vysporiadať s ekologickými katastrofami a ponúknuť riešenia aj iným štátom. V rámci dokumentu odkrývame aj japonské charaktery, ich pohľad na tragédiu vo Fukušime, nazrieme do kultúry a nátury obyvateľov krajiny vychádzajúceho slnka.
Prvé pásmo prednášok a diskusií
15:15 – 15:45 Eadaoin Flynn: Seashepherd – prezentácia
15:45 – 16:15 Katarína Nikodémová: Jedlo pre život
16:15 – 16:45 Irena Jenčová: Kam smeruje verejná podpora energetiky
16:45 – 16:50 Ako žijeme – krátky film o energii
16:55 – 17:54 Slamené domy – po 10 rokoch, Nemecko, 59 min.
Stavba domov z balíkov slamy nie je vtip, ale serióznou alternatívou ekologických stavieb. Sú zdravé, lokálne dostupné a priateľské k životnému prostrediu a to z niekoľkých dôvodov: slama ukladá oxid uhličitý, je nízko-energetická na výrobu a má fantastické izolačné vlastnosti. Film vás vezme na cestu po nemeckých slamených stavbách. Zistíme ako sa darí slamenému domu po 10 rokoch? Film tiež predstaví nové stavebné techniky, a nakoniec môžeme sledovať stavbu najväčšej slamenej budovy v Nemecku, ktorá má až 5 poschodí!
Druhé pásmo prednášok a diskusií
18:00 – 18:30 Peter Sudovský: Inciatíva za zdravé potraviny a Slovensko bez GMO
18:30 – 19:00 Marek Gális: 40 rokov s dravcami
19:00 – 19:27 Spoločne chránime Orľa kriklavého
20:40 – 21:11 Tatranské decennium, Slovensko, 31 min.
Film o premenách lesného pásma Tatranského národného parku počas desiatich rokov od veľkej vetrovej kalamity z 19.11.2004.
21:15 – 22:11 Smutná pieseň vody, zelené riešenia, USA, 59 min.
Rekordné suchá, ničivé povodne a znečistené vodné toky vyburcovali obyčajných ľudí, vlády a komunity malé aj veľké, aby spoločne hľadali „zelené“ riešenia pre našu vodnú krízu. Film dokumentuje príbehy skutočných ľudí a ich ekologické riešenia naprieč krajinou. Zavedie nás do Philadelphie, Portlandu, San Antonia a Bronxu v New Yorku.
Workshop
D.I.Y EKO – vyrob si svoju ekotašku, Tribute clothing
Vernisáže
Betty Stiller: (T)OUCH!
Zuzana Tvarošková: Hra farieb
Prezentácia environmentálnych združení
Greenpeace, Seashepherd, Priatelia Zeme – CEPA, Ecotrend, Priatelia Zeme SPZ
Program pre deti – tvorivé envirodielne, maľovanie na tvár, skákací hrad a iné
Športový program na kúpalisku Kamenný mlyn
Moderuje: Mihoč
Zmena programu vyhradená!
Výťažok venovaný na projekt “Stromy pre Trnavu”